نمی خواهم از بهار و چهار فصلی سرزمینم بنویسم که آنقدر زیبا هست که سکوت و حافظ و فردوسی برایش بس باشد. و آنقدر در موردش می‌شود نوشت که انتهایی ندارد. فقط می‌خواهم چند پیشنهاد برای عید بدهم. تعطیلات ۱۵ روزه که گاهی بیشتر هم می‌شود فرصت بزرگی است. نه برای انجام کاری که باران و آفتاب وسوسه‌انگیز نمی‌گذارد. برای چند کار کوچک که به سلیقه‌ی من خوب است:

۱- حتمن سفر بروید اما نه به جایی که همه می روند و نه با تورهای گران و خارج از کشور. آنقدر جاهای دیدنی و سبز در این سرزمین هست که لازم نیست برای رزرو هتل و صف دستشویی اعصابتان خراب شود. یک گوشه‌ای از دهاتی کنار رودخانه‌ای می‌تواند بهارتان را تکمیل کند. اگر انرژی بی‌حد و حصر دارید با گروهتان بزنید به جاده‌های بی‌نشان. ما یکبار رفتیم استان گلستان از جاده ای غیر معمول. آنقدر جای زیبا و دیدنی مانده بود که وقت کافی نداشتیم. اما در خانه نمانید. حتمن سفر بروید!

۲- در روزهای آخر اسفند یک عالمه کنسرت و تئاتر و فیلم جدید وجود داشته و خواهد داشت. برنامه‌ی فرهنگی نیازی است که در طول سال فراغت آن کمتر بدست می‌آید. مخصوصن اگر عیالوار باشید. پس این فرصت را از دست ندهید. حتی شده چند موزه سر بزنید یا چند اثر باستانی ببینید در خانه نمانید. اگر هم مجبور به سرکار رفتن هستید یا در خانه ماندن، یک عالمه آلبوم موسیقی و فیلم و فیلم تئاتر و کتاب هست که وقتتان را پر کند.

۳- کلاه قرمزی و پایتخت را حتمن ببینید. گرچه با تلویزیون میانه‌ی خوبی ندارم اما این دو برنامه می‌تواند انرژی یکسال را برایتان ذخیره کند.

۴- برنامه‌ریزی دقیق نکنید. تجربه نشان داده که برنامه‌ریزی دقیق – حتی برای کنکوری‌ها- در عید اثری ندارد. هر موقع دلتان خواست بخوابید هر موقع که هوس کردید همشهری داستان گوش بدهید و بخوانید، هر موقع هم که پا داد بزنید به کوه و دشت.

۵- زیاد لش نکنید! بعدش عادت می‌کنید و سرکار رفتن برایتان سخت می‌شود. یک پروژه بردارید مثل پیک نوروزی روزی دو سه ساعت انجامش بدهید. دوستی با همین چند روز، کتاب ترجمه کرده، دوستی سایت طراحی کرده، دوستی نمایشنامه نوشته و حتی دوستی استاد حل کردن سودوکو شده! بسیار خب اگر حالش را ندارید حکم و شلم و بیست و یک و هفت خبیث بازی کنید. به قول کنفوسیوس قماربازی بهتر از بیکاری ست!

۶- پلی استیشن و اکس باکس را فراموش نکنید. اصولن بازی حتی از نوع دست رشته و وسطی از پیشینیان در عید توصیه موکد شده. آی‌پد هم که جای خودش را دارد!

۷- بخورید آقا بخورید! رژیم و کوفت را کنار بگذارید. در عید حتی آب خوردن هم می‌چسبد. حالا کباب بود بود، نبود کاهو سکنجبین و چاقاله و تخمه که هست.

۸- خواهشن آن ادای روشنفکری و حوصله فامیل ندارم را بگذارید کنار. مگر قرار است سالی چند بار خانه‌ی بزرگ‌ترها بروید؟ یا کوچک‌تر ها خانه‌ی شما بیایند؟ باور کنید زمان به سرعت می‌گذرد و خیلی ها ممکن است سال دیگر نباشند. نگذارید حسرت یک بوسه بر گونه‌ی عزیزان بر دلتان بماند. حوصله‌ی تان سر می‌رود؟ مشکلی نیست زود بروید سلامی عرض کنید و بپیچانید! باور کنید همان سلام کلی در روحیه‌تان تاثیر دارد. خیلی خب خیلی خب! حداقل یک زنگ بزنید یا اس ام اس بدهید.

۹- لعنتی‌ها عیدی بدهید! من عیدی می‌خواهم! هیچ چیز در جهان نمی‌تواند جای عیدی را بگیرد. هیچ چیز نمی‌تواند جای غنج زدن دل آدم را وقتی که عیدی می‌گیرد پرکند. به همه عیدی بدهید. به بچه‌ها که وظیفه‌تان است! به همکارانتان. به همسایه. به پیک موتوری به راننده تاکسی. خیلی خب خیلی خب! حداقل سکه نو عیدی بدهید! یک سی دی بدهید!

۱۰- از پای اینترنت و فیس‌بوک بلند شوید خواهشن. نهایت چک‌میلی بکنید و توییتر ورق بزنید. فیس‌بوک پر می‌شود از تبریک‌های مضاعف و تکراری، فقط مثل خوره وقتتان را می‌خورد. بعد از عید سرکار وقت دارید عکس سفر آپلود کنید یا آواتارتان را عوض کنید. اگر پای سیستم می‌نشینید حداقل وبلاگتان را با بهاریه پر کنید.

۱۱- روز ۲۹ اسفند دو سه ساعت  قبل از سال تحویل بنشینید و سال قبل را جمع‌بندی کنید. یک لیست اهداف حتی در چند سطر بنویسید. بنویسید که سال آینده مهم‌ترین کارهایی که می‌خواهید انجام دهید چیست. این روند هر سال می‌تواند شما را ریست کند. انرژی مضاعفی می‌دهد برای انجام هدف‌های بزرگ.

۱۲- دعا کنید! حتی اگر به خدا اعتقاد ندارید دعا کنید. دعا کردن مثل آرزو کردن است. مثل این است که به کائنات انرژی بفرستید. برای آزادی سربازان ایرانی، برای بهتر شدن وضعیت اقتصادی ایران، برای آزادی از زندان بی گناهان، برای کم شدن فقر، چه می‌دانم برای رسیدن به عشق‌تان، برای بهتر شدن سرعت اینترنت برای بهبودی مریضتان برای سلامتی پدر و مادرتان. چند لحظه تمرکز کنید و بعد…دعا کنید!

 

برای همه سال خوبی آرزو می کنم! جهانی پر از صلح و آرامش و شادی و کامیابی! عیدتان مبارک!

 

.

(صد البته که این ها توصیه های بنده با سلیقه‌ی نیمه ریزبینانه من بود. اگر سلیقه شما فرق دارد خب یک شبه بهاریه شما بنویسید. و صد البته که به عمد و برای روان شدن متن از لغات فارسی نامستعمل استفاده نکردم: سی دی و چک میل و وبلاگ و این ها…)

شبه بهاریه ۹۳

3 نظر در مورد “شبه بهاریه ۹۳

 • اسفند 27, 1392 در 3:22 ب.ظ
  لینک ثابت

  عااالییی… مخصوصا ۱۱….

  پاسخ
 • فروردین 11, 1393 در 2:41 ب.ظ
  لینک ثابت

  بسیار عالی بسیار عالی…
  من امسال بخشی از این کارهارو انجام دادم و اعلام می کنم که واقعن حالم بهتره و کمتر افسردگی دارم با اینکه بسیار تحت فشار هستم.
  موفق باشی پیمان عزیزم

  پاسخ
  • فروردین 11, 1393 در 10:38 ب.ظ
   لینک ثابت

   برات آرزوى توفیق دارم حسین عزیز، خوشحالم که تونستم کمک کوچیکى کنم

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.