نگاهی ریزبینانه به جهان پیرامون
خانه تماس خوراک سایت Facebook Twitter
آخرین پادکست
حقوق مادی و معنوی این وبلاگ متعلق به نویسنده است.
لطفا بازنشر مطالب همراه با ذکر منبع باشد.
طراحی و توسعه از رویای ماهی آبی
EN
سه شنبه، ۱۱ بهمن ۱۳۹۰

حالا دیگر آنقدر تهران بزرگ شده که هر گوشه‌اش برای خودش شهری است. آن زمان که قاجارها پایتختشان را آوردند طهران فکرش را هم نمی‌کردند که آن ده تبدیل شود به هزاران ده. حتی شهردارهای دوران پهلوی هم فکرش را نمی‌کردند که روزی استادیوم آزادی جزیی از تهران باشد یا شهرک المپیک محل زندگی نزدیکی به مرکز حساب بیاید. آن زمان حتی پدرم از خریدن زمین‌های بیابانی دور سر باز زده بود و حالا پشیمانی سودی ندارد.

حالا این شهر بزرگ آنقدر خرده فرهنگ در خودش دارد که می‌شود نشست و درباره‌اش فکر کرد و یا چند سطر نوشت.

شرق و غرب

شرق و غرب

تفاوت‌های زیادی در شمال و جنوب تهران دیده می‌شود چرا که شمال و جنوب از دیر باز تفاوت های ماهوی داشته‌اند اما در شرق و غرب این کلان شهر،کماکان قشری متوسط زندگی می‌کنند و شرایط اقلیمی نسبتن مشابهی دارند. این تفاوت‌ها به حدی است که ساکنین غرب یا شرق را نمی‌توان متقاعد کرد تا به قسمت دیگر کوچ کنند.
مقایسه‌ای از نوع رفتار اجتماعی و ساختار شهری نه به قصد برتری دادن که شاید به نگاه ریزتر برمی‌گردد.

(در حاشیه این‌که با وجود استفاده از آمار رسمی در این مطلب با استناد به سایت‌های اینترنتی و تحقیقاتِ قابل دسترسی، امکان مغایرت در آن‌ها کاملن بدیهی است.)

 

۱- تفاوت اول در بافت اجتماعی ساکنین این دو منطقه است. و شاید یکی از دلایل متفاوت بودن این دو منطقه همین است. شرقی‌ها ساکنینی قدیمی‌ترند و در این شکی نیست. درست است که در غرب هم محله‌های قدیمی با ساکنان قدیمی وجود دارد و در شرق هم شهرک‌های جدید. اما تعداد جدیدها در غرب بیشتر است.

۲- مهاجرین در غرب ساکن می‌شوند. به علت داشتن فضای جدیدتر و قابل توسعه‌ی غرب، ظرفیت پذیرش مهاجرین از شهرهای دیگر بیشتر است. کلونی های قومیت‌ها در جای جای غرب وجود دارند که در شرق کمتر به چشم می‌آید.

۳- نوع مهاجرین غربی بیشتر از استان های غربی و جنوبی است. اما نوع مهاجرین شرقی بیشتر از استانهای شرقی و شمالی است.

۴- ناخود‌آگاه همیشه غرب تهران را با غرب دنیا مقایسه می‌کنم و خصوصیات مشترکی در آن ها می‌بینم. غربی‌ها تجددگرا و شرقی‌ها سنت‌گرا ترند. این را می‌توانید در پوشش لباس و نوع معماری‌ها در این دو منطقه ببینید.

۵- در شرق تعداد فرهنگیان و بازنشستگان دولتی بیشتر است و همین امر باعث بالا بودن میانگین عمر در شرق شده. در حالی که در غرب مشاغل آزاد بیشتر است و جوانان بیشتری در غرب وجود دارند. برای نمونه در غرب چندین شهرک مسکونی فرهنگیان و بازنشستگان وجود دارد در حالی که در غرب (به استثنای شهرک‌های کارمندان نظامی و شاغل) تعداد این شهرک‌ها محدود است.

۶- میانگین عمر ساختمان‌ها و جاده‌های غربی بسیار کم‌تر از شرقی‌هاست. پروژه‌های عمرانی وسیع‌تری هم در غرب جریان دارد. شاید به همین دلیل غرب مهندسی سازتر است و ترافیک کمتری (به غیر از گلوگاه‌های استثناء) دارد.

۷- به نظر می‌رسد آمار جرایم در غرب بیشتر از شرق است. در نگاه شهروندی، شما جدال‌های خیابانی بیشتری در غرب می‌بینید تا غرب. ضمن اینکه ساکنان شرق تهران از احساس امنیت بیشتری برخوردارند. اما غربی‌ها در رانندگی قانون‌گرا ترند.

۸- شرقی ها بیشتر غذای سنتی می‌خورند. بازار کباب در شرق گرم‌تر است تا غرب و انصافن کیفیت غداهای برنجی در شرق بالاتر است. همین قضیه در غرب اما در مورد فست فودها صدق می‌کند. فست فودهای غیر زنجیره‌ای و محلی در غرب بیشترند و کیفیت بالاتری دارند.

۹- مغازه و فروشگاه‌های محلی در شرق بیشتر است در حالی که مراکز خرید بزرگ و پاساژها در غرب آمار بالاتری دارند. ( تفاوت‌های قاره‌ی امریکا با آسیا را به یاد بیاورید!)

۱۰- هوای غرب از شرق تمیزتر است. البته در این مساله اختلاف نظر زیاد است و این‌که شاخص آلودگی بسته به جهت باد و عوامل دیگر متغیر است. شاید در چند سال پیش این مساله صدق می‌کرد اما با توجه به صنایع روز افزون در جاده‌ی کرج و افزایش ساکنین غرب، همه جای تهران در حال حاضر آلوده است. و شاید تنها تفاوت در نوع آلاینده‌های آن باشد. جالب است در نقشه‌های آلودگی هوای تهران در سال‌های اخیر، غرب برنده‌ی لوح زرین آلودگی بوده است!

۱۱- تراکم جمعیت و ساختمان ها در شرق بیشتر است. با این که از زمان مصدق سعی شده است که شرق تهران مخصوصن منطقه‌ی نارمک با اصول ساخته شود اما عدم رعایت آن اصول در زمان های بعدی باعث بوجود آمدن تراکم زیاد در این مناطق شده است. نه تنها نارمک که شمیران نو، فرجام، تهرانپارس، افسریه، استخر و خیلی جاهای دیگر از شرق به لحاظ جمعیت تراکم بسیار زیادی دارد. در حالی که این تراکم با وجود آپارتمان های پر جمعیت در غرب به دلیل استاندارد بودن پارامترهای شهرسازی وجود ندارد به غیر از محدوده‌ی خوش و سرسبیل که بافتی قدیمی دارد.

۱۲- در شرق تهران حتی می‌توانید آثار تاریخی زیادی پیدا کنید. آتشکده، بناهای بجا مانده از زمان قاجار، شکارگاه سلطنتی و… اما این مساله در غرب محدود به دهکده‌ی فرحزاد، جنت آباد و مسیر امامزاده داوود است که البته آن هم بیشتر متمایل به شمال تلقی می‌شود تا غرب.

۱۳- مراکز نظامی و پادگان‌ها در شرق بسیار بیشتر از غرب تهران است. از قصر فیروزه بگیرید تا پارچین و شهرک امام حسین و لویزان و کوهک. اما در غرب به غیر از منطقه‌ی مهرآباد و قلعه مرغی و چند پایگاه در اطراف بزرگراه باکری چیزی به چشم نمی‌آید.

۱۴- شرقی‌ها محافظه کارترند. آشوب‌ها و شلوغی‌ها معمولن در غرب دامنه دارتر است. حتی کشته شدن بعضی از جوان‌ها در جریان انتخابات ۸۸ در غرب تهران اتفاق افتاد.

۱۵- فضای سبز در شرق بسیار بیشتر و با قدمت زیادی است. مساحت کوهسار، چیتگر و کن با سرخه‌حصار، خجیر و لویزان قابل قیاس نیست.

۱۶- مساحت بناهای مسکونی و تفریحی در غرب رو به افزایش است. در حالی که شرق امکان توسعه بیشتر از این ندارد. مثلن باوجود دریاچه‌ آزادی باز هم دریاچه‌ای در چیتگر احداث خواهد شد شده است.

۱۷- مناطق کولی نشین بیشتر در شرق رایج بوده. حلبی آبادهای شرق و خاک سفید در قبل از انقلاب مناطقی بودند که بیشترین بیغوله نشینان را دارا بود. در غرب هم مناطقی چون شهر‌زیبا و کن فقیر‌نشین بوده‌اند اما نه به شدت و وسعت شرق.

۱۸- تجمع اقلیت‌های مذهبی در شرق بیشتر است. ارمنی‌ها ، کلیمی‌ها و زرتشتی‌ها بصورت مجتمع، در شرق متمرکزند تا غرب. محله هایی در اطراف میدان امام حسین و نظام آباد، مجیدیه و تهرانپارس از محل های اصلی آن ها به شمار می‌آید. حتی در کلمات رایج بین قدیمی‌های شرق‌نشین از باقی‌مانده‌ی کلمات ارمنی و یهودی می‌توانید پیدا کنید.

***

گذشته از همه‌ی این قضایا تهرانی‌ها مردمانی خونگرم، متحد و وطن دوست هستند. گرچه میل به تجدد مانند سایر کشورهای در حال توسعه در آن‌ها وجود دارد و اغلب موجب بوجودآمدن پدیده‌های ناقص الخلقه در ظاهر و در زیر پوست شهر می شود اما مردمان تهران چه شمال، چه جنوب و چه شرق و غرب سرنوشت در هم تنیده ای دارند. شاید اگر بنا به نوشتن شباهت‌ها باشد مطلبی مفصل‌تر نیاز باشد.

(منابع به علت کثرت ذکر نشده‌اند اما ویکی‌پدیا و منابع مطلب تهران در آن برای مقایسه توصیه می‌گردد. ضمنن سایت شهرداری، مرکز آمار ایران، پایان‌نامه‌های دانشگاهی در این موارد و وبسایت نیروی انتظامی به عنوان منبع استفاده شده است . لیست مطالب و منابع برای تحقیق بیشتر موجود است.)

بخش دیدگاه ها

 1. Soheil نوشته است:

  سلام

  انگار نویسنده شرقو خیلی دوست داره

  انگار با آب و تاب بگی پیکان اندر نسبت به ماکسیما برتری داره که ۵٠ سال تولید شده:)

 2. نینا نوشته است:

  خب… من همیشه از اینکه شماها انقدر رو شرق نشینی اصرار دارید لجم می گرفت اما با خوندن این مطلبی به خیلی از دلایلش پی بردم… از ریزبینی و دقتت به مسائل خبلی لذت می برم… اما خداییش من نمی تونم با شرق نشینی کنار بیام… دلم می گیره از شرق تهران و البته خوب که فکر می کنم دلیل این دل گرفتگی رو از لا به لای حرفات می شه پیدا کرد….

 3. علیرضا نوشته است:

  (شماره ۴)=(شرُّ و وِرِّ محض)=(تخیلات ذهن آشفته ی نویسنده)

  • detail نوشته است:

   آقای علیرضا. ممنون از دقت نظر شما.
   اما اول این که در ذهن آشفته و خیالپرداز من شکی نبوده و این نکته ی تازه ای نیست. ثانیاً نکته چهار قطعی نبوده و در جمله هم اشاره شده که ذهن بنده این مقایسه را انجام می دهد. ثالثاً ادب مرد به ز دولت اوست.

 4. مونا نوشته است:

  من ساکن شرق هستم و خیلی چیزاشو هم میپسندم ولی کلاسهای آموزشی و بازی برای بچه های ۲ و ۳ ساله کم داره.مثلا کیدز کلاپ و …

 5. مرتیکه نوشته است:

  این نوشته، درنطر من، مطداقِ خیلی خوبی از عنوان این وبلاگ است. دست مریزاد.
  پ.ن: من این‌ها را گمان فرهیحته( educated guess) می‌دانم که تا تبدیل شدن به داده‌های اعتمادپذیر راه زیادی دارد

 6. بردو نوشته است:

  چند تا از نوشته های وبلاگتو خوندم
  به موضوعات جالبی اشاره می کنی من جمله همین شرق و غرب تهران
  این مسئله برای خود من خیلی جذاب بود. من خودم تو غرب زندگی می کنم و در نظر من شرق تهران فقط یه جعبه سیاه است که اصلا ازش سر در نمی آرم.
  بهرحال امیدوارم موفق باشی

 7. میلاد نوشته است:

  سلام
  من بچه نازی آبادم (جنوب)
  واقعا الان زیاد با بالا تفاوت نداریم
  تو محل ما وضع مالی و … همه چیز خوبه ..
  ولی من غرب مخصوص شهرک .
  محل ما سر بزنید

 8. dOkhTari aZ Qarbe Tehran نوشته است:

  من بچه ی غرب تهرانم و حاضر نیستم نیم سانت پامو بیرون بذارم
  دور از این کل کلای شرقو غرب با هیچکدوم مشکلی ندارم ولی غرب واقعآ مث یه شهربازیه باحاله که همه کار میشه توش کرد
  احساس میکنم شرق خیلی سوتوکوره
  مرسی از مطلب جالبت دوست عزیز
  با شماره ی ۴ ام کاملآ موافقم

 9. اریا نوشته است:

  riz binie shoma vaqan khoobe
  vali age betooni bi nazmie elmio varede bahset koni kheili behtare
  tooye termo dinamik mitooni peydash konio rabtesh bedi
  ketab antropi va eshq az aqaye bahadori ostade daneshgahe sharif
  ketab khoobie bekhoon
  in neveshtat bishtar ehsasio lams kardanie
  in ketabo bekhoon khoobe
  mail bede har jasho motevaje nashodi
  montazeram

 10. abolfazl نوشته است:

  منطقه واسه زندگی فقط شرق با آدمای باحال و خون گرمش یه تار مو بچه های شرق می ارزه به کل غرب

 11. محسن نوشته است:

  به نظر من مردم شرق تهران از نظر اصالت و قدیمی بودن برتری دارند نسبت به مناطق ساخته شده بعد از انقلاب در غرب تهران …

 12. حامد نوشته است:

  مردم شرق اصیلو با فرهنگترند مردم غرب اکثرا تازه به دوران رسیدهایی هستند که به ثمره انقلاب پا برهنه ها در ۵٧ به تهران امده و خودشونم با کلاس می دونند البته باید یادشون داد کلاس دراینه که ادم خودش باشه نه ادای دیگرانو دراوردن

  • بی نام نوشته است:

   دقیقا غرب پر از مهاجرینی هست که گاو و گوسفنداشون رو فروختن اومدن تهران . به همون دلیل که تعطیلات ها همه می رن داهاتشون غرب سوت و کور می شه. من هرچی رفیق دارم که شهرستانی و داهاتی هست توی این دهسال اومدن غرب تهران مثل آریاشهر ، بلوار فرودوس ، ستاری و …
   در مورد ترافیک هم غرب بسیار بسیار بدتر از شرق هست . شرق ترافیکی نداره شما در ساعت ۵ از هفت حوض به میدان فاطمی رو نیم ساعته می تونی بری در حالی که از آریاشهر تا فاطمی در ساعت ۵ حدود دو ساعت راه هست.

   • رضا نوشته است:

    پس بده دو…یا ماشین نداری ..یا توی خیابون نمیای و یا ..بقیش بی تربیتیه که نمیشه جوابتون رو داد ..نمیخواستم بی ادب جوابتون رو بدم ولی دیدم از یه بی تربیت و یه بی فرهنگ دفاع کردی جوابتو دادم..رسالت خراب شده..اون صیاد گند..توی نارمک هم سگ میزنه گربه میرقصه ..تهرانپارس یا همون خاک سفید هم که با بزرگراه اسب دوانیش معروفه ..او پایین شهر شرق هم که افسریه باشه پر از قاچاقچیه..به چیش مینازین؟

   • فاعزه نوشته است:

    ایول اینو خوب اومدی فقط شرق

 13. فاطمه نوشته است:

  سلام به نظر منى
  که هم تو غرب تهران و هم شرق تهران زندگى کرده مطلبتون عالى و مقایسه خوب و جالبى بود فقط به نظر من الان یعنى سال ٩٣ جمعیت غرب تهران با شرق برابرى میکنه به خاطر ساخت و سازهاى زیاد در غرب اون هم به صورت مجتمع هاى مسکونى که در هر طبقه چندین واحده

 14. سهیل نوشته است:

  درود بر نویسنده محترم
  به نظر من شرق جزو مناطق اصیل هست و از قدمت بالایی برخوردار هست و خونواده های ریشه دار بیشتر داخل شرق هستند….تهران که بزرگ شد از سمت غرب توسعه دادن و حالا هرکسی از هر جایی میخواد بیاد تهران میره غرب خونه میگیره 😐
  اصلا شرق و غرب قابل قیاس نیستن باهم
  تهران اصیل تو شرقش خلاصه میشه و بس….

 15. مهدی نوشته است:

  سلام
  از دوستان خواهش میکنم به عنوان یک جوان جویای شغل منو راهنمایی بفرمایید من ۱۰ سال ساکن شرق بودم العان ۳ سالی ساکن غرب تهران
  واقعیت من رشه اصلیم دردانشگاه مدیریت بود ولی ۲ سال اومدم فنی حرفه ای تا دوره مکانیک دیدم بعد از کلی جستجو دیدم کاری که تو این صنف راحت تره و پر درآمد تره همون اتو سرویس یا همون تعویض روغنی هست پارسال خیلی وضعیت خوب بود در غرب و بیشتر مغاره ها همه داشتند کار میکردند ولی امثال که دارم مغازه های غرب تهران رو کشیک میدم واقعا وضع افتضاح شده البته تمام مشاغل این جوری شده حتی بقالی ها هم کمتر شده بلعکس مکانیکی ها بد جوری شلوغ شده وقتی از سرویس بزنی میوفتی تو تعمیر گاه می خواستم بدونم وضع شرق مثل هروی پاسداران چه طور هست اونجا هم اتو سرویس ها دارن غاز میچرانند

 16. بیتا نوشته است:

  من خودم غرب و دوست دارم
  غرب خوب ،شرقم بد نیست
  ولی خوب غرب تهران خیاباناش سرراست و پهن ترن
  مسکن در غرب گرون تر از شرق دلیل اصلیشم اینه که مجتمع های تجاری بیشتری داره که البته گرون قیمت ترن
  و اینکه شرق اصولا دلگیر تر هستش
  البته همیشه بین شرق و غرب بحث و جدال
  ولی اون کسانی که با عقده ازغرب بد میگن باید عرض کنم که تعداد تهرونی ها با لحجه تهرانی هستند بیشتر.

 17. سارا نوشته است:

  فقط شرق تهران شرقشم فقط تهرانپارس

 18. Arsha نوشته است:

  کاری ندارم به این چیزا ………

  شرق پرچم بالاست

  (( تهرانپارس — حکیمیه ))

 19. محد نوشته است:

  زندگی در شرق جریان دارد و بس

 20. رامین نوشته است:

  شرق خفه کنندس….زندانه….!!!

 21. نسیم نوشته است:

  والا من که هرچی داهاتی و لر دیدم ساکن شرق تهران بودن. اصلا شرق و غرب قابل قیاس نیستن. دقیقا همون شماره ۴ درسته. واقعا از بچه های کف خیابونی شرق چندشم میشه

  • فرنود نوشته است:

   حرفشو واقعا درسته،هرچی آشولاش می بینی ماله شرق،این یه واقعیته،اینوبهتون بگم چون خودم قبلا قدیم جمهوری جمالزاده می شستم که همتون می دانید منطقه قدیمی واصیلیه وجزو وسط شهرهست،بیشترغربیها وشمال تهرانیها مال وسط شهرومیانه شهرهستند من خودم نزدیک ۱۸سال میدان بهرود سعادت آباد میشینم بیشتر این منطقه ماله وسط شهرن که الان وضع مالیشون بهترشده،
   ولی هرکی از شهرستان میاد میره تهران پارس ورسالت
   قیمت اجاره و خرید آپارتمان در غرب بیشترازشرق ،
   وضع مالیه غربیها (البته استثنا هم دارد)بهترازشرقیهاست
   لاتولوت ومعتادهم بیشترداره،بابا بادخترمیره شرق جایی مهمونی ازماشین پیاده میشی هم میهن دخترن هم ماشینت ،دنبال خط کشیدن ماشین ادمن،وخیلی چیزای دیگه بیخیال ،

  • maedeh نوشته است:

   واقعا براتون متاسفم با این ادبیاتتون .این ادبیات شما نه تنها شبیه ادبیات ساکنین غرب تهران نیست که برای چاله میدون هم ضعیف و زننده اس …واقعا براتون متاسفم که برای اثبات عقایدتون یه تعداد رو له میکنید.

 22. mehran نوشته است:

  سلام دوستان من خودم ساکن خیابان بهار هستم ولی به دلیل شغلی که داشتم هم غرب و هم شرق تهران و خوب میشناسم .به نظر من از نظر فرهنگی و لرد بودن و شهر سازی غرب خیلی بهتره من منظورم از غرب سمت دهکده المپیک چون واقعا دیگه تهران اینقدر بزرگ شده که شهرک غرب سعادت آباد و اشرفی اصفهانی دیگه واقعا غرب نمیشه گفت چون واقعا از لحاظ طبقاتی اونجا قابل مقایسه با شرق نیست ولی کلا همون المپیک حساب کنیم بار خیلی به نظر من بهتر از شرق بد دوستان شرقی که از فرهنگ میگن تو همین وبلاگ اینقدر به بقیه توهین کردن که نمیدونم فرهنگ و اصالت از نظر خودشون چیه

 23. Arash نوشته است:

  سلام دوستان بنده ساکن غرب هستم ستارخان، به نظر بنده این نظرسنجی اصلا قابل مقایسه نیست زیرا خانواده همسر بنده در شرق تهران یعنی محله شلوغ و اشرارنشین نظام آباد ساکن می باشد سبلان جنوبی، بنده بارها و بارها شاهد درگیری های خونی و ضرب و شتم های شدید با قمه نه تنها در نظام آباد بلکه در سایر مناطق شرق تهران بوده ام. به نظر بنده شرق تهران هم از لحاظ فرهنگ و اجتماع و هم از اقتصادی از غرب پایین تر است و بسیار بسیار ترک دارد لر و مشهدی هم کم ندارد. در کل شرق تهران نه تنها پیشرفت آنچنانی درش حاصل نشده بلکه مرکزی برای افراد بزه کار و…

  • اسعدی نوشته است:

   عزیز..شما جایی بد شرق رو معرفی کردی..شرق جایی خوب وبد دارد..غیر قابل مقایسه است..مثلا بعضی از جاهای غرب آنقدر بد است که به ژنده خانه معروف است..من نام نبرم..کلا کلی نظر نده..اوکی

 24. مهتی نوشته است:

  دیاره غربت ایران، عقاب لاتیه تهران… شرق تهران ب مولا که همیشه در اوج…
  گرچه ما خوابیده اندر سایه ایم، ما ب دریا حکم طوفان میدهیم… آره داش هرکی هوادار و هواخواه مرام و معرفته بیاد از بچه های شرق تهران یاد بگیره. محله های شرق زادگاه مشتی آئو ناموس پرستاس، خلافکار و لات و لوت و دعوائیم کم نداره. شرق تهران ینی:مسعودیه، افسریه، مشیریه، شهرک کاروان، پیروزی، بلوار ابوذر، شهدا، شیوا، مسگر آباد، نبرد، مگس آباد، نفیس، شترخون، خاوران، سلطان محمود، بیسیم، اتابک، منصور، میدون خراسون، لب خط، شبیر، خ شهباز، ۱۷ شهریور، دروازه دولاب، ۳۰ متری نیرو هوایی، قاسم آباد، تهران نو، تهران شرق، میدون امام حسین و مفت آبادش، صفا، نظام آباد، تسلیحات، مجیدیه، رسالت، شمران نو، چهارصد دستگاه رسالت، نارمک و ۱۰۰ تا میدونش و مفت آبادش، دردشت، کرمان، فرجام، سراج و اوقاف، استقلال، لویزون و شیان، باغ اناری، سرخه حصار، خاک سفید، تهرانپارس و جوادیه ش، تیرانداز، حکیمیه، سازمان گوشت، استخر، پارک پلیس و مجید آباد، سه راه تهرانپارس خاله اوقلی و…
  آره… شرق مرکز لاتیه ایران

 25. سامیار نوشته است:

  باسلام من میخوام اپارتمان بخرم به نظر شما سعادت اباد بهتره یا شهرک غرب یا فرمانیه

 26. تهرانی نوشته است:

  واقعا لذت بردم, خیلی بیطرفانه و منصفانه, بدون دخالت نظر شخصی که طبیعتن کار دشواریست. ایکاش آدم های بیشتری مثل شما داشتیم . با تشکر

 27. تهرانی نوشته است:

  با احترام به نظرات همشهری که دیدگاه شما رو “احساسی” قلمداد کردند, و کتاب مورد نظرشون رو معرفی کردن (گرچه مطالعه کتاب هیچ ضرری نداره بلکه منفعت ) ولی من هیچ گونه تاثیر و رد پای “احساسی” در دیدگاه شما نمیبینم. برسی شما همانطور که در نظر قبلیم گفتم خیلی بیطرفانه و در حقیقت مبنی بر شواهد تاریخی, اجتماعی, سیاسی و اقتصادی هستن

 28. Naser نوشته است:

  چقدر بده که حتی تحلیل رو هم بعضی از دوستان بهانه ای واسه تخریب و تحقیر و . . . میکنند .
  واقعا تحلیل و نقد بی طرفانه ای بود .
  و چقدر این خط کشیها واسه ساختن و رشد کشورمون خطرناکه و مضر ! ایرانی هستیم و ایرانی سربلند بسازیم

 29. مجيد نوشته است:

  با سلام
  شما با ۲ روز زندگی کردن در غرب متوجه میشوید که از هیچ لحاظی نه دسترسی نه هوا و نه شلوغی نه مردم قابل قیاس نیست! شرق واقعا داغونه خاک مرده پاشیدن شما فکر میکنی رفتی شهرستان

 30. ناشsmahmoodiyan68@ناس نوشته است:

  درود
  تشکر و سپاس از نویسنده محترم
  دوستان من بزرگ شده جنوب تهران هستم،اما تمام اقوام ما تهران هستن..اقوام مادری شرق و اقوام پدری غرب تهران..با توجه به اینکه سالها رفتوآمد زیادی به این مناطق داشتم نظرشخصیم اینه که ساکنین شرق اکثرا اصالت بیشتری نسبت به غرب دارن و اینکه شرق بنظرم دنج تر و خلوت تر از غربه…

 31. یسنا نوشته است:

  جالبه برام اغلب افراد تنها بر اساس تجربیات شخصی نظر دادن نه واقعیت به نظرم فارق از اینکه واقعا شرق تهران بهتره یا غربش یه نکته خیلی مهمه که ما ایرانیها اغلب نمی تونیم بدون تعصب درباره چیزی نظر بدیم حتی درباره منطقه ای که توش ساکن هستیم!

 32. رضا نوشته است:

  ﺗﻮﺭ ﺭﻭﯾﺎﯾﯽ ﻏﺮﺏ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﺁﺑﺸﺎﺭ تهران ﻭ ﺳﻮﺍﺣﻞ ﺩﺭﯾﺎﭼﻪ ﭼﯿﺘﮕﺮ ۳ ﺷﺐ ﻭ ۴ ﺭﻭﺯ ﺍﻗﺎﻣﺖ ﺩﺭ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﻫﺘﻠﻬﺎﯼ ﻟﻮﮐﺲ .. ﺑﺎﺯﺩﯾﺪ ﺍﺯ ﻣﮑﺎﻥ ﻫﺎﯼ ﺩﯾﺪﻧﯽ ﻭ ﮔﺮﺩﺷﮕﺮﯼ ﺷﺎﻣﻞ : ﺍﺳﺘﺎﺩﯾﻮﻡ ﺁﺯﺍﺩﯼ … ﺑﻮﺳﺘﺎﻥ ﺟﻮﺍﻧﻤﺮﺩﺍﻥ … ﭘﺎﺭﮎ ﭼﯿﺘﮕﺮ … ﻣﺮﮐﺰ ﺧﺮﯾﺪ ﻫﺎﯾﭙﺮ ﺍﺳﺘﺎﺭ …ﺳﺮﺯﻣﯿﻦ ﻋﺠﺎﯾﺐ …ﭘﺎﺭﮎ ﺍﺭﻡ … ﺑﺮﺝ ﺁﺯﺍﺩﯼ …حضور در افتتاحیه مجتمع کوروش…مجتمع تجاری تیراژه….ﺑﻠﻨﺪ ﺗﺮﯾﻦ ﺑﺮﺝ ایران ، ﺑﺮﺝ ﻣﯿﻼﺩ … ﺑﺎﻍ ﻭﺣﺶ ﻭ ﺩﻫﮑﺪﻩ ﺁﺑﯽ ﭘﺎﺭﺱ ، پارک جنگلیِ پردیسان پیست کارتینگ آزادی و
  از همه رویایی تر گرفتن امضا از غربیاااااااا!!!!!!

 33. رامین نوشته است:

  آقای صاحب وبلاگ شما یه کاری کن . بیشتر به غرب سر بزن . برات خوبه . جدی میگم . در ضمن موضوعه خیلی جالبی هم انتخاب کدی دمت گرم خوب بود .

 34. مریم نوشته است:

  سلام شرق قسمت میدون تسلیحات و اطرافش چه جور جایی هست؟ میشه راهنمایی کنید دوستان؟

 35. قربانی نوشته است:

  عکس جالب و گویایی رو برای این مطلب انتخاب کردید.

 36. Mrr نوشته است:

  درسته که غرب جدیدتره ولی ساکنینش معمولا قبل از مهاجرت شخرنشین بودن.قیمت غرب خیلی بالاتر از شرقه شهرک غربو سعادت اباد که بذاربم کنار قیمت ارباشهرم خیلی بالاتراز بهترین جاهای شرقه.اگه نقشه رو خوب نگاه کنید و تعداد اتوبان ها رم نگا کنید میفهمید غرب بهتره یا شرق.

 37. مهدی نوشته است:

  دوست من ، بر خلاف چیزی که گفتی شرق خیلی بیشتر محل جرم و جنایته . روزنامه بخونی متوجه میشی ! … شرق تهران بسیار بافت عجیب و متغیری داره ، تهران پارس و نارمک مهندسی ساز و خیابونای بسیار منظم ( خصوصا تهران پارس ) و خیلی جاهای دیگه اش مثل نظام آباد و شمیران نو و جنوب شرق و … فوق العاده تنگ و بد ساخت و زشت !! … غرب از نظر مراکز خرید و مراکز لوکس غنی تره ولی کم و بیش غرب هم محله بد ساخت داره ولی نه مثل شرق که البته به خاطر بی توجهی مسئولین شهرداری قبل از انقلاب در زمینه معماری و شهرسازی این اتفاق افتاده ، چون شرق اصیل تر و قدیمی تر از غربه … افسریه و خاوران و … رو هرگز نمیشه با تهران پارس و نارمک مقایسه کرد همون طور که شهرک غرب و سعادت آباد رو نمیشه با دهکده المپیک و شهران و نواب و یافت آباد مقایسه کرد در عین حال … !! … من شرقی هستم ولی غرب امروز واقعا جای جذاب تریه برای زندگی …

 38. م نوشته است:

  متن جالبی بود. کلا اینکه کجای تهران بهتره رابطه مستقیم داره با قیمت متراژ خونه هرچی بالاتر باشه مکانه بهتریه که طبیعتا غرب بالاتره راجع به فرهنگشونم نمیشه کلی گفت همه جور ادمی همه جا پیدا میشه ولی در کل من اگه مسئله مالی رو کنار بذاریم و قرار باشه یه نقطه ی دلخواه تهران رو برای زندگی انتخاب کنم بهترین جایی که علاقه دارم سمت شهرک سئول و ونکه هم دسترسیه خوبی داره به شرق و غرب هم شیک و هوای خوب.

 39. ستاره نوشته است:

  پدر من ساکن پیروزی بوده از محله های قدیمی و خوب در زمان خودش اون زمان که سعادت آباد بیابون بود و شهرک بعضی جاهاش ساخته شده بود میشنوه که اینجا رشد میکنه و منطقه خوبی میشه خونه یه طبقه و شخصیشو میفروشه میاد شهرک غرب زمین میخره و میسازه با وام و…. الانم همه ی اقوام حسرت اینو دارن که چرا اونموفع نیومدن پیشرفت کردن اما اینجا نمیشه کتمنت ها رو که خوندم توهینای شرق و شمال شرق برام خیلیییی جالب بود اگر فرهنگ و اصالت اینه ارزونی خودتون

 40. Fgh نوشته است:

  من تقریبا بیشتر متن هارو خوندم و به نظر من ، مردم فقط در حال جنگ سر اینن که چون ما شرقیم ، شرق بهتره یا چون غربیم ، غرب بهتره .به نظر من اینکه تو کدوم منطقه ای مهم نیس مهم اینه که شخصیتت بالا باشه نه منطقت
  درضمن یکی گفتش که خونه های غرب گرون تره ولی به نظر من تو هردو منطقه خونه هایی پیدا میشن که شاید تو منطقه ۱هم نباشه و بالعکس خونه هایی که تو مولوی هم پیدا نمیشه

 41. محمد نوشته است:

  ساکن غربم و در فکر شمال
  از نویسنده متن و ادب و شخصیتشون و دوستانی که راهنمایی کردن ممنونم

 42. فرزانه نوشته است:

  من تا پارسال جنت اباد بودم و یکساله پیروزی نشینم…خوبی شرق اینه که کلی مغازه تو هر کوچه و خیابونه ولی شرق خیابوناش تنگ ,شلوغه..در حالی که غرب دل بازه ..تقریبا تمام پارک ها و پاساژهای بزرگ غرب هستن…من تو شرق خیلی دلم میگیره احساس خفگی دارم..

 43. هومن نوشته است:

  با عرض سلام دوستان عزیز من بدنیا أمده شرق و ساکن غرب هستم در مقایسه دو منطقه میشه به این موضوع اشاره کرد که بافت شرقی تابع اعتقادات مذهبی بیشتر و بافت غربی بدنبال غربگرایی بیشتر هست مثلاً با مقایسه محرم ها در دو منطقه کاملاً این مساله معلومه
  شرق از لحاظ شلوغی و تراکم جمعیت بسیار وضعیت بدتری نسبت به غرب داره اما فساد جنسی در غرب به خصوص در منطقه بلوار فردوس بیداد میکنه خصوصاً در نظر داشته باشید که شمال غرب با جنوب غرب قابل مقایسه نیست در واقع ما باید شرق و غرب روبروی هم رو مقایسه کنیم البته قابل به ذکر است که تمایل به تیپ های عشق لاتی و شرارت های منطقه ای در شرق مخصوصا مناطق افراسیابی و پیروزی بیداد میکنه که در غرب کمتر هستش اصولا من به افرادی که به دنبال مدرنیته هستن غرب رو و به افرادی که سنت گرا هستن شرق رو پیشنهاد میکنم

 44. اسعدی نوشته است:

  ممنون..نظرات مثل همیشه متفاوت است..اما نظرم این است که بستگی به شخص دارد..من وضع مالیم خوب است ومی توانم هر کجای تهران زندگی کنم اما من شرق -نارمک انتخاب کردم..اون هم جایی خوبش ،مرجان چرا؟هم آب وهواش خوبه وهمسایه های بی آزار ومهربان ومذهبی ..وهمه تقریبا در یک طبقه هستن..ودسترسی به مغازه ها ووسایل نقلیه خوبه..چون اصالت رو ترجیح می دهم..شرق رو انتخاب کردم..

 45. فرزاد نوشته است:

  از نظره لاتی که حساب کنی بولوار فردوس به کله شرق می ارزه اگه جنوب شرقم بخوای بیاری توش ما یافت آبادم داریم ولی در کل شرق و غرب مثل همن خونواده های سطح متوسط و عادی البته به جز شهرک غرب و سعادت آباد ولی در کل پرچم غرب بالاس

 46. اکی نوشته است:

  بستگی داره به کجا عادت کرده باشید. همونجا برای شما آرامش به همراه داره

 47. حسین نوشته است:

  سلام من میخوام اپارتمان بخرم تهرانیم نیستم میخوام بیام چندوقت دیگه بین این مناطق کدومشون بهتره
  طرشت. مجیدیه. جنت آباد. چیتگر.
  فقط میخوام جای خوبی باشه کاری باغرب وشرقش نداذم

 48. میترا نوشته است:

  من و مادر و مادر بزرگم شرق به دنیا اومدیم و زندگی کردیم اما الان شرق خیلی شلوغ شده بخاطر ساخت و سازهای بیجا البته لازم به ذکر که من تو محله پیروزی هستم و تمام فامیل من شرق زندگی میکنن ولی دوسال هم غرب زندگی کردم ,مردم شرق خیلی خونگرم ومهربونن ولی غرب خونگرم نیستن ولی خوبن ,الان بعد سه سال که دوباره برگشتم پیروزی باز میخوام برم غرب البته اکثر فامیل هم همین نظر را دارن بخاطر بافت سنتی که شرق داره الان داره از جمعیت منفجر میشه و دیگه ما نمیتونیم اینجا زندگی کنیم ولی در کل هرجا که آدم احساس شادی و خوشحالی داشته باشه اونجا بهشته به شرق و غرب و شمال و جنوب ربط نداره به خونه بزرگ و کوچیکم نیست به دل ادمه

 49. امید نوشته است:

  سلام خونه درتهران خیلی گرونه نزدیک تهران کودم منطقه هارو پیشنهاد میدیددوستان من ممنون میشم جواب بدید منطقه های خوب معرفی کنید

 50. حامی نوشته است:

  حتی برای یک ساعت هم نمی تونم شرق تهران بمونم. واقعا جامعه سنتی داره و احساس زندگی مدرن و آزادی در غرب بیشتر است. البته در غرب کسی به زندگی همسایه خود سرک نمی کشد ولی در شرق اینطور نیست

 51. سروش نوشته است:

  من مشهدی ام.۶سال ساکن تهرانم.واسه خرید خونه شرق و غرب را زیر پا گذاشتم.غرب را انتخاب کردم چون میشه نفس کشید.میشه رانندگی کرد.دریاچه خلیج فارس چشم اندازمونه و….

 52. M نوشته است:

  کدوم بهتره؟سعادت آباد یا پاسداران یا میرداماد؟

 53. مریم نوشته است:

  ما ۱۱ ساله شرق تهرانیم . ۹ سال میدون پروین تهرانپارس و دو سال هم تو غربیها که بهترین جای تهرانپارسه. به نظر من تهرانپارس واقعا جای بدی شده تو این چند ساله خبیلی مهاجر داره طوری که تو مغازه میری بیشتر ادما با لهجه شهرستانی حرف میزنن . خیلی زیاد سفره خونه سنتی داره که شده مرکز ادمهای خلاف کار و زنهای بد که از همه جای تهران جمع میشن اینجا. زنها و دخترای بد خیلی داره طوری که میری بیرون در ملا عام کنار خیابون وایسادن. از لحاظ فرهنگی چون اختلاف فرهنگی زیاده بخاطر مهاجرت و این چیراا متاسفانه امار جرم و جنایت بالاست. ماهم پشیمونیم . ولی محله تهران نو و خاقانی واقعا جای خلوت و بااصالتی یه ولی هواش الوده اس خیلی هم مذهبی اند. ما کلن از بچگی غرب تهران بودیم به نظر من غرب خیلی بهتره.

 54. Zahra نوشته است:

  من در شرق چندین سال ودر غرب هم اکنون زندگی میکنم.در کشورهای غربی نیز چند سال زندگی کرده ام.
  ساختارغرب تهران کپی برداری از غرب است و به تبع ان قانونمندتر و مردمان سردتر دارد فروشگاهها بزرگ و از مناطق مسکونی به دور و جرایم کمتر می باشد که کم بودن تراکم و سرد بودن ادم ها از دلایل ان است به نظر من اعتدال بین شرق و غرب بس زیباتر است و…که در این مجال نمی گنجد.

 55. مینا نوشته است:

  من از بچگی اریاشهر بودم یعد از ازدواجم دوسال رفتم پیروزی،بعد دوباره برگشتم غرب البته جنوب غرب سمت بریانک ، تا اونجا که من درک کردم هیچ جا برام غرب تهران نمیشه اصلا یه حس خاصی تو غرب جاریه که جاهای دیگه نیست حتی شاید تو شمال تهران، شرق هم شاید خوب باشه اما فقط برای اهالی خودش وگرنه غرببها اونجا دوام نیارن اما من زیاد دیدم شرقیهایی که اومدن غرب و عاشقش شدن.

 56. مینا نوشته است:

  جنوب غرب از لحاظ بافت مردمیش بد نیست اما از لحاظ بافت شهری و کوچه های تنگش واقعا بده! دلم برای خیابونهای اریاشهر و کاشانی تنگ شده ، شاهین و شقایق ، سازمان برنامه شمالی و… امیدوارم به زودی برگردم…

 57. پیمان نوشته است:

  والا ما از بچگی تهرانپارس بودیم ی سال رفتیم مرزداران بچه های غرب همه داهاتین برعکس تهرانپارسیا ک همه بچه تهرانن تهرانپارسو شرق پرچم بالاس ❤❤❤ غربیا شمام برید گاو و گوسفنداتونو بچرونین از شهر مام برین بیرون

 58. فتاحی نوشته است:

  با سلام
  مقایسه جالبی بود.
  لطفا اگه ممکنه لیست مطالب و منابع رو برام ایمیل کنید.
  ممنونم

 59. shargh_teh نوشته است:

  غربیا اگه میخاین لاتی بکوبین جریان علیشو حتما بخونین
  شرق(پیروزی و تهران نو و نارمک)

 60. nasim نوشته است:

  باسلام
  واقعا برام خوندن مطالب و کامنت ها جالب بود آخه من این سعادت نسیرم نشد تهرانی باشماما تو شهر ما از اینکه یه همسایه از شهر دیگه داشته باشیم یه جور افتخاره که مهمون نوازیش کنیم در ضمن من در یکی از کلان شهر های ایران زندگی میکنم و همیشه در مورد کلاس و فرهنگ تهرانی ها شنیده بودم و اگه یه همسایه یا دوست تهرانی داشتم برام محترم بود اما…..چی بگم راستش دیدم عوض شد جسارتا شماها مصداق نژاد پرستی هستید خخخ نه تنها نسبت به شهرستانی بودن یا نبودن دیگران اظهار نظر میکنید بلکه روی محله های خودتون هم حساسید چه جالب…
  تهران زندگی کردن خلقیات خودشو داره که خوشحالم سعادت تهرانی بودن ازم سلب شد. البته اینم بگم من دانشجوی ارشد در شهر شمام و فراری از شلوغی و هیاهوی شهرتون ولی نظرم درمورد مردمش تا قبل خوندن این کامنتها خیلی متفاوت بود.
  فقط در بی فرهنگی شما تهرانی ها همین بس که در هزاره سوم هنووووز نژاد پرستید و هیچ شباهتی برخلاف تصورتون به اروپایی ها ندارید چون من اونجا ده سال زندگی کردم و جز احترام و ادب چیز دیگه ای ازشون ندیدم نسبت به غیر هموطنشون.

  خوش باشید غربی شرقی شمالی و جنوبی های تهرانیِ

 61. آریا نوشته است:

  مقایسه جالبی بود جالبتر اینکه شرقیها با کامنتهاشون کاملا مقایسه رو تایید کردن من خودم نیاوران هستم ولی به قول شهرستانی ها اکثر تهرانی ها یه چیزیشون میشه یه جورایی تازه به دوران رسیده و عقده ای هستن بابا راست میگن خب زمانیکه تخت جمشید پایتخت جهان بوده طهران روستایی بیش نبوده از کدام اصالت حرف میزنید!!

 62. کامیار نوشته است:

  از لحاظ اصالت دیگه نمیشه بگی غرب بهتره یا شرق ، کل تهران الان پر شهرستانی و داهاتی شده چه غربش چه شرقش ، من خودم با افتخار بچه ی خیابون جمهوری ام بخوای حساب کنی جزو اصیل ترین محله های تهرونه و الان ۱۵ ساله غرب زندگی می کنم تو آریاشهر و می تونم بگم همه جور آدمی تو این منطقه هست، تهرانی ، شهرستانی ، مهاجرای تازه وارد ولی خب مهم نیست آدم بایستی سرش تو کار خودش باشه و در عین حال قوانین شهرنشینی و اصول شهروندی رو رعایت کنه .. از لحاظ دسترسی به همه چی دسترسی داره آدم به مترو و پایانه ها ،مراکز خرید مختلف ، امکانات تفریحی مناسب ، خیابونا پهن تره و به خاطر بافت و معماری درست شهری کمتر ترافیکای وحشتناکی که تو مرکز و شرق و شمال هست می بینه ادم، ترافیک هم داشته باشه باز آدم راه دررو داره بر عکس شرق… در کل هیچ وقت نمیتونم تصور کنم زندگی کردن تو شرق تهرانو ، واقعا دلگیره و از همه بدتر دسترسیش به نقاط مختلف شهر با عذاب همراهه.

 63. الی نوشته است:

  خیلی داغون هستن شرقی ها خصوصا نظام اباد یه مشت لات و کلاهبردار بیشتر نیستن اونجا واقعا خطرناک هستند حتی

 64. ساندویچ پانل نوشته است:

  ممنون از سایت خوبی که دارید

 65. اشکان نوشته است:

  با سلام…شرق تهران قطعا بهتره.غرب اصالت نداره و مثل بیابان است و دلگرفته…شرق جاهای خوب زیاد داره مثل فلکه اول تهرانپارس.رشید و بهار.تهران شرق.هفت حوض.خ پرستار نیرو هوایی و ضمنا پاسداران و شمیرانات نیمه شرقی تهران هستن.دسترسی به لواسانات و فشم و…هم از شرق تهران…نهم تر ازهم اصالت شرق بیشتر است…با تشکر

 66. محسن نوشته است:

  بنام خدا
  با تشکر از نویسنده مقایسه علمی و عالی بود نقطه نظرات عزیزان هم چون اکثرا پشتوانه تحقیقی نداشت و کوچه بازاری بود جهت مزاح و تفریح خوب بود
  روستا زادگان دانشمند به وزیری پادشاه رفتن
  پسران وزیر ناقص عقل
  برای گدایی به روستا رفتن
  بعضی ها به بچه تهران بودن خودشون دلخوش کردن ولی در پیشگاه خداوند بهترین آدامها با تقواترین ها هستن در نظر مردم هم ملاک های انسانیت چیزی ورای تهرانی و شرق و غرب بودن است
  شرمنده بچه دهاتی و شهرستانی ام

 67. دانلود فیلم نوشته است:

  سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون

 68. مسیح نوشته است:

  ممنون از نظر و دیدگاههای جالب و بی مفهوم شما من نتیجه گرفتن که کل تهران بدرد زندگی نمی خوره ولی مجبوریم به خاطر کار اینجا زندگی کنیم در کل افرادی از شرق و غرب وقتی نظر می دهند فرهنگ منطقه نیز معلوم میشود وقتی توهین می کنی و بقیه را دهاتی و فلان معرفی می کنی منطقه و فرهنگ ان معلوم لذا با یه امار از همین صبحت می توان منطقه را تشخیص داد

 69. مینا نوشته است:

  دوست من ساکن بلوار فردوسه غرب تهران . رفته بود تهرانپارس زدن دماغشو شکستن و پولاشو دزدیدن . من که می ترسم شرق برم

 70. م نوشته است:

  سلام دوست عزیز تهرانسر غرب چطور جایی هست من اصلا شناخت ندارم میشه بفرمایید ؟ منتظر جوابتون هستم مرسی

 71. نرم افزار crm نوشته است:

  ممنون از مطالبی که به اشتراک گذاشتید

 72. شرکت خدماتی نوشته است:

  از سایت خوبتون هر روز بازدید میکنم موفق باشید

 73. محمد نوشته است:

  سلام این حقیرنزدیک به چهل سال درمحدوده میدان خراسان زندگی کرده ام این ترجیح شرق نشینی درگذشته دلایل زیادی داشته مثل مهمترینش دسترسی راحت درگذشته به بازارتهران که قلب تپنده شهربوده بگیربیاتاقبرستانهای مسگرآباد وباغات فراوان درمحدوده اتوبان جدیدمحلاتی شرق تهران مرکزرشدبامعرفتها ولوطیها بوده وآفتش هم اعتیاد هسست که باهم درآمیخته

 74. امید نوشته است:

  اینقدر پز شرق و غرب و شمال و جنوب رو ندین. تهران پر شده از مهاجرینی که اکثرشون فرهنگ شهر نشینی ندارن. تق به توق خورده پول و پله ای بدست آوردند و اومدن تهران گند زدندبه شهر. از فرمانیه گرفته تا شهر ری و از دهکده المپیک و سعادت آباد تا حکیمیه و پیروزی و تهرانپارس. بوی گند از تمام محله ها بلند میشه. دود همه جا رو گرفته. اینقدر هم گیر ندین به لر و کرد و ترک و فارس و مشهدی و قمی و ….
  اکثریت مردم ما مصرف کننده های بی خاصیتی هستند که معلوم نیست به چی مینازند.

 75. شایان نوشته است:

  باسلام*دوستان گرامی بنده به عنوان یک تهرانی اصیل ازبابت کامنتهای غیراصولی وناپخته برخی همشهریانم متاسفم جدای ازمزیتهای غرب وشرق توجه یه این نکته ضروریست بیشترهمشهریان عزیز غیرتهرانی هستندوبسیاری ازانهاانسانهای شریف وبااصالت *رونق فعلی تهران مرهون حضوربسیاری ازنخبگان وتحصیلکرده های غیرتهرانی است به علاوه که حضورجمعیت دریک شهرخودش باعث رونق اقتصادی وتبادلات اقتصادی وفرهنگیست اگرکه دوستان دقت بکنندبیشترمدیران بخشهای مختلف ودرسطح کلان تهران وکشورغیرتهرانی هستن بهرحال من به ایرانی بودن خودم افتخارمیکنم وتهران هم قسمتی ازایران هست وبایست ازافکارناسسیونالیستی وفاشیستی حذرکردوگرنه میشه نظراقای ترامپ که غیرامریکاییان روپست وحقیرمیشمردومهاجران روتروریست؟ممکنه که مهاجرت درکنارهمه خوبیهاش معضلاتی به همراه داشته باشه ولی درکل تهران بخاطرگرانی سکونت وسطح بالای فرهنگی واجتماعی اون دربیشترمناطقش پذیرای انسانهای عمدتانخبه وتوانمندوتحصیلکرده کشورهست وافرادغیرتوانمندمعمولادراین چرخه حذف ویابه حاشیه رانده میشوندواونهام مجبورندکه خودشون روبه سطوح بالاتربکشانندکه شایدبرخی مشکلاتی که پیش میادتوی همین قضایاباشه وبرخی افرادازراه غیراصولی ونادرست درجهت افزایش سطح طبقاتی خودتلاش میکنن وباعث مشکلات میشوند*درکل حضورشهرستانیهادرتهران باعث خیروبرکت ورونق بی بدیل برای تهران شده ومن ازاین بابت بسیارخوشحالم وکمال تشکروامتنان راازایشان دارم*دکترشایان*

 76. Pyman نوشته است:

  هی میگن غرب دلبازه غرب فلانه غرب بهتره کجاش خوبه غرب همش اتوبانه دیگه یادگار نیایش چمران تهران کرج همت حکیم جناح خیابون آزادیم ک همه داهاتی غرب همش اتوبانه کی میگه بهتره لامصب ی شهرک غربو سعادت ابادش خوبه دیگه چی میگید اخه😂😂😂😂 بگو تهرانپــــــارس عادت کنی باو❤️

 77. اکباتانی نوشته است:

  سلام. ممنون از مقایسه‌ای که انجام دادید. البته به نظر می‌رسه مقایسه بی‌طرفانه انجام نشده باشه و مشخصاً نویسنده ساکن شرقه!
  من خودم ساکن اکباتان هستم. انصافاً فرهنگ و ادب مردم اکباتان رو هیچ جای دیگه ندیدم.
  از طرفی، چون زیاد به شرق رفت و آمد دارم، یه سری نکات توی محله‌های شرق دیدم.
  مثلاً متوجه شدم مردم محله‌های شرق، همونطور که گفتید سنتی‌‌تر هستند. همچنین خیلی مذهبی‌تر از مردم غرب. مثلاً توی ماه محرم، تعداد هیئت‌ها توی شرق خیلی بیشتر از غربه و تعداد چادری خیلی بیشتره. این در حالیه که خود من وقتی میرم شرق، احساس ناامنی می‌کنم. وقتی میرم شرق خیلی بیشتر متلک می‌شنوم و آقایون خیلی به خانوم‌ها نگاه می‌کنن و به بیانی هیزبازی در میارن. کلاً هم که یه حس غربت و خفگی خاصی داره.
  بلانسبت همهٔ شرقی‌ها، بیشتر بچه شرقی‌هایی که دیدم، لات و شر هستن و دنبال شر می‌گردن و دعوا دوست دارن و یارکشی می‌کنن واسه دعوا. این اخلاق شرقی‌ها رو اصلاً دوست ندارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *